“ Ayasofya meselesi Türkiye’nin egemenlik meselesidir”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya’nın Türkiye’nin egemenlik meselesi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Ayasofya’nın ibadete açılmasının vakti gelmiştir diye düşünüyorum." dedi.

02-07-2020 18:54

Haberler » İslam Alemi


Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Anadolu Soruyor’ programına konuk olan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ayasofya’yla ilgili Danıştay’ın bugün toplandığı ve kararın 15 gün sonra açıklanacağının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, Ayasofya’nın Türkiye’nin egemenlik meselesi olduğunu söyleyerek, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya da Türkiye’nin iç işlerine karışmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 
 
Kurtulmuş, “Ayasofya, esasi itibarıyla büyük bir kültürel mirastır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Müslüman Türklerin malı olmuş ve İstanbul’un mührü olmuş abidevi bir eserdir. Anadolu topraklarındaki, bizim varlığımızın da bir nişanesidir. Fakat 1. Dünya Savaşı sonrasındaki yenilgi ortamında ortaya çıkan şartlar içerisinde Ayasofya’nın müze haline dönüştürülmesi kararı alınmış. Ayasofya’nın statüsünün ne olacağı konusu hiçbir yabancı ülkeyi ve hiçbir yabancıyı ilgilendirmez. Bu doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenlik hakkıdır ve aziz milletimizin, millet adına ülkeyi yönetenlerin vereceği bir karardır. Bağımsız Türk yargısı bu konudaki kararını verecek. Ben bu ülkede Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptım. Türkiye’nin kültürel mirasının ne olduğunu iyi bilenlerden birisiyim. Türkiye’den 26 büyük medeniyet geldi geçti. İnsanlık dersi, hukuk dersi veriyorlar ya şimdi; yurt dışına kaçırılmış eserlerimizi ne yapacağız. Bu kültür soygunculuğunu ne yapacağız. Yurt dışına Türkiye’den gitmiş olan İslam öncesi ve İslam dönemine ait binlerce eserimizi nereye koyacağız. Biz bunları büyük bir titizlikle geri getirmeye gayret ediyoruz. Herkesin haddini bilmesi lazım. Amerika’da iki tane siyahi vatandaşa müsamaha gösteremeyenlerin, onları içselleştiremeyenlerin kalkıp da Türkiye’ye kültür konusunda ders vermeye hakkı yoktur. Bu anlamda Ayasofya meselesi, Türkiye’nin egemenlik meselesidir, egemenlik hakkıdır” diye konuştu.
Etiketler : “ - Ayasofya - meselesi - Türkiye’nin - egemenlik - meselesidir” - | Okunma Sayısı : 1021
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE