"Ayasofya’nın cami olarak açılması İstanbul’un İslam şehri olduğunu tescilleyecek"

İstanbul’un fethi ile birlikte 1934 yılına kadar cami olarak hizmet veren Ayasofya’nın, yeniden eski misyonuna dönüştürülmesi tartışmaları son günlerde gündemdeki yerini koruyor. "Ayasofya'nın kiliseden camiye dönüştürülmesi, İstanbul'un artık bir Müslüman kenti olduğunun Hristiyan dünyasına ilan edilmesi anlamına gelmektedir"

19-06-2020 20:14

Haberler » İslam Alemi


Cami olarak ibadete açılması ile ilgili gündemdeki yerini koruyan Ayasofya hakkında İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Samsun Üniversitesi Rektörü, Dinler Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Aydın, Ayasofya’nın cami olarak açılmasının İstanbul’un İslam Medeniyetinin sembol kentlerinden biri olan İstanbul'un Müslüman kimliğini teyit edeceğini belirtti.
 
Prof. Dr. Mahmut Aydın, “Osmanlı fetih geleneğinde, bir gayr-i müslim beldesi fethedildiğinde oradaki en büyük mabedin İslam mabedine dönüştürülmesi vardır.” dedi.
Ayasofya'nın tarihçesiyle ilgili bilgi veren Aydın, "İlk Hristiyan Roma İmparatoru olan Konstantin, İstanbul (o günkü adı ile Konstantinopolis) şehrini kuruyor ve burayı imparatorluğun merkezi yapıyor. Dolayısıyla imparatorluğun merkezi yapılan İstanbul'da da Hristiyanlığı ve imparatorluğun gücünü temsil etmesi için 360 yılında 'Megale Ekklesia' (Büyük Kilise) adıyla bir kilise inşa ettiriyor. Hristiyanlığı Roma İmparatorluğu'nun resmi dini yapan II. Theodosius, bu kiliseyi yeniler. Ancak çıkan halk ayaklanmasında II. Theodosius tarafından yapılan bu kilise de yıkılınca İmparator Jüstinyen (527-565) tarafından yeniden inşa ettirilen kiliseye Hagia Sophia (Ayasofya) adı verilmiştir. Jüstinyen tarafından yapıldıktan sonra İstanbul'un fethine kadar burası bir kilise (başkent mabedi) olarak kullanılıyor. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi ile birlikte 1 Haziran 1453'te ilk Cuma namazı Ayasofya'da kılınıyor. Böylece Ayasofya camiye dönüştürülerek 'Fetih Camii' adını alıyor. Osmanlı fetih geleneğinde gayr-i müslim bir beldenin fethedilmesinden sonra oradaki en büyük mabedin İslam mabedine dönüştürülmesinin muhtemel nedeninin; oranın önceki kimliğinden çıkarılıp Müslüman bir kimliğe büründürülmesi olduğu aşikârdır. Dolayısıyla Ayasofya'nın kiliseden camiye dönüştürülmesinin nedeni de İstanbul'un artık bir Müslüman kenti olduğunun Hristiyan dünyasına ilan edilmesi anlamına gelmektedir." dedi.
 
"Bir binanın kendisi nasıl müze oluyor doğrusu anlamakta zorluk çekiyor insan"
 
Zaman içerisinde Ayasofya'ya birtakım ilaveler yapıldığını belirten Aydın, "Bu ilavelerin en önemlileri de yapılan minarelerdir. Çünkü bu minareler binanın görünüş olarak cami olmasını tescil etmektedir. Şu anda Ayasofya'nın fotoğrafına baktığımız zaman özellikle minarelerinden dolayı dışarıdan cami olarak görüyoruz. İçine girdiğiniz zaman ise maalesef daha çok bir kilise gibi görünüyor. Bilindiği üzere 1934 yılında çıkan bir kanunla Fetih Camii olan yapı, Ayasofya Müzesi'ne dönüştürülüyor ve 1935 yılından itibaren de günümüze kadar müze olarak kullanılıyor.
 
Etiketler : "Ayasofya’nın - cami - olarak - açılması - İstanbul’un - İslam - şehri - olduğunu - tescilleyecek" - | Okunma Sayısı : 1096
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE