BEŞ BİLİNMEYEN

Ömer Erdoğdu

03-11-2017 19:47


 

1-kıyamet saatının ne zaman geleceğini yalnız Allah bilir.

2-yağmuru da o indirir.

3-rahimlerde olanı o bilir.

4-hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez.

5-hiç kimse nerede öleceğini de bilemez.

Her şeyi mükemmel tarzda bilen ve her şeyden haberdar olan, Allah tır.

                         Lokman s. A. 34

Ayetin sonunda da belirtildiği gibi Allah ın bilgisini beş  şey ile sınırlandırmak mümkün değildir.

    Efendimiz sas e ayette belirtilen konularla ilgili soru sorulmuş olmalı ki , açıklayıcı bilgi vahiyle bildirilmiştir . Veya mukadder bir sual olarak kıyametin nezaman kopacağı, düşünülmüş ki, adeta Allah Teala , " siz ne doğuracağınızı, ne kazanacağınızı, yağacak yağmuru, nerede öleceğinizi bil miyorsunuz ki, kıyametin ne zaman kopacağını bilesiniz. Yani, kıyametin ne zaman kopacağını bilmenize kadar, önünüzde pek çok bilmediğiniz konu var."demektedir .

    Genel manada sayılan bilinmeyenleri, insanların pek çoğu bilmezler. Ancak doktorların bir takım teknik aletle, ana rahmindekini, meteoroloji uzmanlarının yağacak yağmuru, vb şeyleri bildiklerini biliyoruz.

   Keşif keramet sahibi özel insanların da bu bilgilere ulaştıklarına ilişkin haberler bulunmaktadır.

     Mesela, hz.ebu bekrin, ölümüne yakın yaptığı miras dağılımında , doğmamış çoçuğa , cinsiyeti bilinmediği halde, erkek payı ayırmıştır. Bundan da anlaşılıyor ki, doğmadan bu bilgiye erişmiştir .

    Teknikle veya keşifle ulaşılan bu bilgilerin ayetle tezat teşkil eden bir durumu yoktur.

    Şöyle ki,

     1- meseleyi mükemmeliyet açısından aldığımız taktirde, 

    Allah bütün künhünü bilir diğerlerin cüz ünü bilmesi, zıtlık teşkil etmez.

   Doğacak çocuğun şeklini, hayatını, karekterini, rengini gücünü kuvvetini, nekadar yaşıyacağını bilmenin yanında,  keşifle veya teknikle cinsiyeti tesbit etmek pek de fazla bir bilgi değildir.

   Herkes yarın bir şeyler kazanacağını tahmin edebilir , bu ancak tahmindir , dirayettir, kesin bilgi değildir. Allah'ın bilgisi ise kesindir ve ilimdir .

    Hava tahminleri de aynıdır, kesin bilgiden ziyade bazı şartları değerlendirerek bir tahmin verilmektedir. Bu kesin bir ilim değildir.

2- Allah , kendinde bulunan bilgisini ve emrini , görevlilere aktardıktan sonra onu bilmek gayet tabiidir. Bir hadisi Şerif'te ;" sperma ana rahmine düşüp , bir müddet sonra(100 gün kadar)bir melek rahimde görevlendirilir, değişimlerinden devamlı bilgi aktarır ve Allah tan bir şekilde bilgi ve Emir alır"( odur rahimdekilere dilediği şekili veren)bilgiler meleğe verildikten sonra Allah tan başka bir bilen var demektir. Artık insanların da bu bilgiye ulaşması ayetle hiç ters düşmez.

   Hava tahminleri de bu açıdan bakılınca, bilinmeyeni , görünmeyeni biliyorlar anlamına gelmez.

    Balkanlar'da oluşan bulutun veya rüzgarın varlığını ülkemize gelmeden, getireceği yağmuru veya karı haber vermek bu günkü teknikle hiç zor olmadığı gibi, bilinmeyeni bilmek te değildir. Biz Balkanlar'ı göremiyoruz ama oradaki insanlar bunu yaşıyorlar.

Bir ata sözü vardır;

"Perşembe'nin gelişi çarşambadan belli olur."

 Doğrusunu Allah bilir.

  Selam ve dua ile

  3/11/2017

Diğer Yazıları
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
Ercan HARMANCI
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Mehmet Şevket EYGİ
Muhammed ERİNÇ
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE