BİLGİSAYAR OYUNLARINDA İSLAMOFOBİ

Çocuklarımız her gün 39 Milyon Saat Dijital Oyun oynuyor! Bu oyunlarda zaman zaman İslam Düşmanlığı içeren görüntülere rastlıyoruz. GSB bu konuda çalışma yaparak bir rapor hazırladı. Biz Bu haber serimizde o rapordan da faydalanarak Oyunlardaki İslam Düşmanlığını gözler önüne sermeye gayret edeceğiz.

12-01-2021 09:53

Haberler » Teknoloji


İslamofobi
İslamofobi kelime olarak ”İslam Korkusu” anlamına gelirken, Müslümanlara ve İslam dinine önyargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. İslamofobi’nin tarihi; Endülüs’ün fethedilmesine kadar inmekte ve Haçlı Seferleriyle derinleşmektedir. 1991’de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra düşman görülen Marksizm ve Komünizm işlevini kaybetmiştir. Bunun üzerine yeni bir düşmana yani bir ”ötekiye” ihtiyaç duyulmuştur. Bu yeni düşman “İslam Ülkeleri”dir.
 
Zaman içinde; İslamofobi yer yer yoğunlaşmış yer yer durağanlaşmış, son 10 yılda ise daha popüler hâle gelmiştir.
 
İslam’ın içini boşaltmak için seferberlik ilan edilmiş, algı yönetimine başlanmıştır. İslam’ı ve Müslümanları dünya gündeminden düşürmek için bu yönetim sürdürülmektedir. “İslam’a olumsuz bakışı” insanlığa kazandırmak gaye edinilmiştir. Müslümanlara karşı korku normalleştirilerek karşı nefreti ve düşmanlığı sıradanlaştırmak için efor sarf edilmektedir. Zamanımızın büyük bir diliminde yer alan televizyon, sinema, başından ayrılamadığımız bilgisayarlar, tabletler, elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar vasıtası ile maalesef olumsuz bilinçaltı mesajlar genç beyinlere servis edilmektedir.
Bu mesajlar neden gizlice, sinsice veriliyor?
Bugüne kadarki edinimlerimiz, kültürümüz, geleneklerimiz, milli ve ahlaki değerlerimiz; saygısızlık,hakaret boyutuna varan mesajlar açıkça verildiğinde bilinçaltımıza yerleşmesini önleyecektir. Bu yüzden oyun yapımcıları mesajları; (görüntü, ses vb.) özellikle odaklanılan noktanın tamamen farklı bir boyutunda fark edilmeyecek şekilde veriyorlar. Gizlice verilen olumsuz mesajlar, çocuklarımızın zihinlerini öyle bir
işgal ediyor ki manevi olarak zehirleyip, bilinçaltını gizlice yönetiyorlar.
Algı operasyonları devam ediyor. Meşrulaştırma süreci işliyor.
 
İslamofobiyi neden dijital oyunlarda artırdılar?
Bu zehirden insanları korumak için Müslümanlar olarak neler yapmalıyız?
Üretilen dijital oyunlar; İslam ve Müslüman düşmanlığı ile donatılmaktadır. Dijital oyunlar, İslamofobinin yayılması konusunda birer vasıta olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni, oyuncuların dijital oyunlarda
başkahraman olmaları ve oyunda aktif rol almalarıdır. Kişi bir film izlerken terörist olarak tanımlanan bir kişinin öldürülmesine şahit olmaktadır. Fakat dijital oyun oynarken bir asker rolüne bürünüp terörist olarak kendisine sunulan Müslüman’ı bizzat öldürmekte ve öldürdüğü Müslüman sayısı kadar ödül/puan kazanmaktadır.
 
Üretilen dijital oyunlarda; İslamofobi yaklaşımının hâkim olduğu aşikârdır. Esasen var olan İslamofobi değil, İslam düşmanlığıdır. Hızla yayılan bilgisayar oyunlarında, “Müslüman katliamı” yaşanmakta, “İslam düşmanlığı” körüklenerek empoze edilmektedir.
Etiketler : BİLGİSAYAR - OYUNLARINDA - İSLAMOFOBİ - | Okunma Sayısı : 349
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE