İLHAK ERTELENDİ!

Uluslararası tepkiye neden olan İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak planı ertelendi. Açıklama, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun güvendiği yardımcılarından Ofir Okinus tarafından basına duyuruldu.

02-07-2020 18:47

Haberler » İslam Alemi


İlhak ertelendi 
İsrail’in Ordu Radyosuna konuşan Okinus, ilhakın planlandığı gibi 1 Temmuz’da görüşülmeye başlamayacağını, yetkililerin halen planın detayları hakkında ABD diplomatları ile görüşme halinde olduğunu belirtti. Ancak Okinus planın temmuz ayının sonlarına doğru başlayacağını da belirtti. Okinus sözlerine şöyle devam etti: “Amerikan yönetimi ile koordine olmadan hiçbir şey yapılması söz konusu değil.”
 
Netanyahu, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamalarda, ABD Barış Planının kapsamında İsrail’in Batı Şeria’nın yüzde 30’una tekabül eden, Yahudi yerleşimlerinin yoğun olduğu bölgede egemenlik hakları ilan edeceğini duyurmuştu.
 
Ancak plan gereği 1 Temmuz günü başlaması gereken ilhak prosedürü ertelendi. Ertelenme kararı İsrail’in sağcı muhalefetinden de tepki aldı. Yamina Partisi Milletvekili Ayelet Shaked tepkisinde, Savunma Bakanı Benny Gantz’ın ve Arapların baskısına dayanamayan Netanyahu’nun pes ettiğini iddia etti. Savunma eski Bakanı ve Milletvekili Avigdor Lieberman da Netanyahu’yu seçmenlere boş vaatler vermekle suçladı.
 
#Kudüs #quds #mescidiaksa #covid19 #instagram  #toprak #nekbe #mülteci #hak #ihlal #hukuk #wold #dünya #Kudüshaber
Etiketler : İLHAK - ERTELENDİ! - | Okunma Sayısı : 1019
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE