İmam Hatipli Erbakan

"Bir milletin asıl gücü tankı topu tüfeği değil imanlı ve inançlı gençliğidir" diyerek inançlı bir neslin yetişmesi amacıyla imam hatiplere Büyük önem veren Necmettin Erbakan'ı vefatının yıldönümünde rahmetle yâd ediyoruz.

27-02-2017 22:49

Haberler » İMAM HATİP


Prof. Dr. Necmettin Erbakan bu ülkede İmam Hatipliler için bambaşka bir anlam ifade ediyor. İmam Hatip denilince akla ilk olarak Erbakan Hoca'nın gelmesinin sebebi Hoca'nın Türk siyasetinde en fazla İmam Hatip Okulu açan lider olmasından öte İmam Hatiplilere duyduğu sevgi ve muhabbetten kaynaklanıyordu.

Siyasete girdikten sonra 600 tane imam hatip açan Erbakan 2013'e kadar en fazla imam hatip açan lider. Cumhuriyet tarihi boyunca 50 yılda sadece 50 tane İmam Hatip Okulu açılırken Milli Selamet Partisi (MSP) döneminde sadece 3 yılda 300 tane İmam-Hatip Okulu açıldı.

Erbakan Hoca tarafından İmam-Hatip Okulu mezunlarının üniversitelere girmelerini sağlandı.

İmam-Hatip Okulu mezunu öğretmenlerin ilkokullarda Din ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni olmalarına imkan tanındı.

Bütün okulların müfredatına Din ve Ahlak dersinin konularak, bu derslerin ortaokul ve liselerde ilahiyat mezunlarınca okutulmasının önü açıldı.

Suudi Arabistan ve Mısır gibi Müslüman ülkelerde okuyanların diplomalarının Türkiye'de geçerli sayılması gibi çok sayıda hizmete imza atan Erbakan, İmam Hatipliler için bu ülkede en fazla ter döken insan oldu.

1971 muhtırasından sonra imam hatip okullarının orta kısımları kapatıldı, kapatılan orta kısımları Erbakan açtı .

Lise kısmını bitirenlere tanınan yükseköğretimin tüm programlarında okuma hakkı da kaldırıldı. 1973 yılında, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası ile imam hatip okullarının adı imam hatip liseleri olarak değiştirildi. 1974 yılında MSP'nin koalisyon ortağı olduğu dönemde imam hatip liselerinin orta kısımları yeniden açıldı. Aynı yıl içinde 29 yeni imam hatip lisesi eğitim ve öğretime başladı. 

1990-1991 öğretim yılında imam hatip liselerinin sayısı 392, bu okullarda okuyan öğrenci sayısı 309.553 iken, Refah Partisinin iktidar gelmesinden sonra 1996-1997 eğitim ve öğretim yılında okul sayısı 601'e, öğrenci sayısı ise 511.502'ye yükseldi.

28 Şubat postmodern darbesiyle İmam Hatiplerin orta kısımları kapatılıp katsayı zulmü ile Üniversiteye girişlerinde engeller getirilince öğrenci sayısı 50 Bin civarına düştü.

2012 yılından itibaren Erbakan'ın talebeleri İmam Hatip Ortaokullarını tekrar açtılar. 2017 yılına geldiğimizde ise Erbakan'ın yetiştirdiği İmam Hatip neslinden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın gayretleriyle bu sayı kat kat artırıldı. Şuan 4000 okulda 1 Milyon 299 Bin ögrenci Egitim görmektedir. 

İmam Hatip sevdalısı olan milletimiz zor zamanda İmam Hatiplere sahip çıkan Hocasını unutmayacaktır. Vefatının seneyi devriyyesinde Erbakan Hocamıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Haber: Necmi Dinc / DiNAHLAK.COM

Etiketler : İmam - Hatipli - Erbakan - | Okunma Sayısı : 2247
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE