İmam, Müezzin ve KKÖ Sınavları İllerde Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğretici alımlarında değişikliğine gidiyor.

19-11-2017 14:54

Haberler » Diyanet


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Şırnak'daki "Din Görevlileri ile Buluşma Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Diyanet'in sınav sistemindeki değişikliği de dile getirdi.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı yapacağı zaman önce duyuruya çıkıyor ve kendi bünyesinde belirlediği komisyon ile Dini Yüksek ihtisas ve Eğitim Merkezlerinde sözlü sınav yapıyordu.

Sözlü sınav sonrası bütün adayların notları Başkanlık merkezinde birleşiyor ve atamaları ona göre yapılıyordu. Şimdi sistem değişti.

Bundan sonra sınavlar illerde yapılacak ve il müftülüklerine verilen kontenjana göre kazanan adayları Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte eş zamanlı olarak yayımlanacak.

Başbakan Yardımcısı  Bozdağ yaptığı açıklamada; "Şırnak'a ataması yapılan görevlilerin görev yapmadan eş durumu veya başka nedenlerle ayrılmaları nedeniyle hizmetlerde aksamalar olduğunu belirten Bozdağ, şunları dile getirdi: "Yeni dönemde açacağımız sınavlarda mahallinden alınma öncelikli olacak. Türkiye genelinde sınav açılacak ama sınav komisyonları mahalli alımlarda öncelik verecek ve hemen ilk kurada İstanbul'a, Ankara'ya kaçışın önünü almış olacağız.Ankara, İstanbul'da kadrolarda şişkinlik var ama burada kadrolarda boşluk var. Biz bunun önünü kesmek için de yeni dönemde bu dağılımı yaparken adil bir dağılım yapmaya ve mahallinden olanlara öncelik vermeye özen göstereceğimizi bütün Türkiye kamuoyuna açıklamak istiyorum. Sadece Şırnak için değil, 81 ilde de ihtiyaçları mümkün olduğu kadar mahallinde olanlardan karşılamaya özen göstereceğiz" dedi.

Etiketler : İmam - - Müezzin - ve - KKÖ - Sınavları - İllerde - Yapılacak - | Okunma Sayısı : 1878
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE