İslam Dünyası Birleşmeli

Açlık, fakirlik ve eğitimsizlik sebebiyle yaşanan mülteci krizlerinde ümmetin bu insanların yardımına koşması gerekirKaynak: İslam dünyası farklılıkları bırakıp ortak noktalarda birleşmeli.

16-02-2017 22:28

Haberler » İSLAM ALEMİ


Bahreyn Islah Cemiyeti Başkanı Eski Milletvekili Abdullatif eş-Şeyh, siyasi meselelerin bölünmeye ve parçalanmaya yol açmasına karşın insani konuların Arap ve İslam ümmetini birleştirebileceğini söyledi.Şeyh, AA muhabirine yaptığı açıklamada,"İslam ümmeti, başta bölünme ve parçalanma olmak üzere birçok tehditle karşı karşıyadır. Bu tehditlerin en tehlikelisi ise ümmeti zayıflatmak için bu bölünmeyi arttırmaya çalışanların varlığıdır." dedi.

 

İslam ümmetinin başarının olmazsa olmaz şartlarını yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Şeyh, bu şartların başında tek vücut olmanın geldiğini belirterek şöyle dedi: 

"Tartışmalı siyasi meseleler ümmetin birliği noktasında sıkıntılar oluşturduysa da insani konular ümmetin birliğini sağlayabilir. Açlık, fakirlik ve eğitimsizlik sebebiyle yaşanan mülteci krizlerinde ümmetin bu insanların yardımına koşması gerekir."

"Aşırılıkla mücadele edilmeli"

İslam dünyasında gençler arasındaki fikri ayrılıklara dikkati çeken Şeyh, "Tehdit iki yönlüdür. İfrat ve tefrit. İfrat konusunda aşırılıkla mücadele edilmesi gerekir. Bu olgu normal seyrinde çıkıp her alanda aşırılığa dönüştü. Öte yandan tefritle, ahlaki çürüme ve değerlerden uzaklaşma sorunlarıyla da mücadele edilmeli. Müslümanların kimliğini tehdit eden yeni tehdit olgusu olarak bu sorunlarla da mücadele etmek lazım." diye konuştu.

Şeyh ayrıca, ifrat ve tefrite gitmeyen değerlerin aşılanması için gençlerin eğitiminde mutedil fikirlere önem verilmesi çağrısı yaptı.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile fikri yakınlığı bulunan Islah Cemiyeti 75 yıldır Bahreyn'de çeşitli sosyal alanlarda faaliyet gösteriyor.

Etiketler : İslam - Dünyası - Birleşmeli - | Okunma Sayısı : 1545
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE